Uspješan nastup hrvatskih vatrogasaca na Svjetskom vatrogasnom sportskom prvenstvu

Vatrogasna sportska udruga Žiškovec sudjelovala je s tri ekipe na Svjetskom vatrogasnom sportskom prvenstvu koje se od 14.-21.8. 2016. održavalo u češkoj Ostravi. Reprezentaciju je činilo 20 članova od kojih su 8 činile kadetkinje do 18 godina starosti, 7 je bilo članica ženske ekipe i 4 člana muške ekipe te trener i voditelj reprezentacije. Financiranje svih aktivnosti priprema i odlaska na prvenstvo pokrili smo dijelom iz sredstava sponzora i donatora a kotizaciju za sudjelovanje na prvenstvu u iznosu od 1.100 kn po sudioniku snosili su sami natjecatelji.

Na prvenstvu je ekipa kadetkinja do 18 godina ostvarila izniman uspjeh te osvojila treće mjesto u disciplini 4x100 m s preprekama i prvu brončanu medalju za Hrvatsku u vatrogasnom sportu na svjetskim prvenstvima u kojima djevojke sudjeluju od 2014 godine kada je po prvi put u dugogodišnjoj povijesti održavanja svjetskih prvenstava organizirano natjecanje u ženskim kategorijama.

Štafeta u sastavu Enna Trupković, Anabella Pokrivač, Magdalena Doležaj i Lea Vugrinec i trener i voditelj Radovan Zadravec.

U ekipi kadetkinja sudjelovale su još: Margareta Culjak, Petra Tomšić, Katja Koraj i Katarina Dobranić.

Ženska ekipa nastupila je u sastavu Amalija Kranjčec, Jelena Kranjčec, Tifani Ban, Ivana Pejić, Ivana Kovač, Jelena Horvat i Mateja Vugrinec

Muška ekipa u sastavu Josip Kranjčec, Roko Kranjčec, Luka Živko i Marko Škoda

Tako se hrvatska reprezentacija uvrstila među 8 reprezentacija koje su osvojile medalje od 15 nastupajućih, najuspješniji su bili reprezentativci Rusije, Bjelorusije i domaćina Češke.

Ženska i muška ekipa sudjelovale su po prvi put na svjetskim prvenstvima te ostvarile i prve rezultate kao i stekle nova iskustva koje će biti od velike koristi u budućim nastupima, tako da će se o njihovim uspjesima vjerojatno čuti uskoro.

Vatrogasni sport u Hrvatskoj tek je u začecima, a sastoji se od 4 discipline od kojih su dvije pojedinačne a dvije ekipne, koje se izvode na svjetskim prvenstvima i vatrogasnim olimpijadama, a organiziraju se i pojedinačna natjecanja u ekipnim i pojedinačnim disciplinama.

Sudeći po uspješnosti vatrogasaca u tradicionalnim natjecanjima uspjeh je moguće ostvariti samo je potrebna ustrajnosti u zadanim ciljevima.

Naša Udruga trebala bi na slijedećoj Konferenciji Međunarodne vatrogasne sportske federacija biti i službeno primljena u punopravno članstvo.